Asijský deníček: ŘEMESLNÍCI A JINÁ POULIČNÍ ZAMĚSTNÁNÍ (2 minuty čtení)O pracovní síly tu není nouze, takže když se vám porouchá něco v domě, přijdou to omrknout ne dva, ne tři, ale hned čtyři řemeslníci. Pokud není zcela jasné, co z toho stropu kape, příjdou i zítra :-) Ne, to není můj příběh, ale ručím za to, že se během našeho pobytu stal …

Asijský deníček: ŘEMESLNÍCI A JINÁ POULIČNÍ ZAMĚSTNÁNÍ  (2 minuty čtení)


Kolektivní způsob práce je tu oblíbený - před okny nám zrovna čistí koryto řeky …

Náš bytný je asi výjimkou - týmové dílo nepodporující. Zahradník k nám dorazí až po třetí urgenci, když už má tráva skoro půl metru. Jeden bosý zemědělec ji zvládne pokosit motorovým křovinořezem i se stále přítomnou cigaretou za nedělní dopoledne a pak i shrabat (možná spíš zhrabat) koštětem :-) Co na to tráva, uvidíme …

Koště se tu zdá být nejoblíbenějším nástrojem vůbec. Když bych si nedávala pozor, objevilo by se na dobré polovině fotek!

V Šanghaji velice dbají o čistotu města a jeho vegetaci. Na ulicích se neustále pohybují lidé s metlou a každý den neúnavně odstraňují vše, co jim přijde pod bambusové větvičky. Jiní neúnavně vysazují květiny, keře a stromy, ač klimatické podmínky a úmorná horka, jim příliš nepřejí. Je obdivuhodné, jak zelené a kvetoucí město to ve výsledku je.

Nad prostorem křižovatek tu bdí světelné semafory a zároveň i strážníci, někdy ne úplně v harmonickém souladu. Uniformovaní jsou navíc vybaveni píšťalkami. Když je třeba urychlit popojíždění, dají to jasně najevo. Krátkými rychlými hvizdy, které doplní o jasnou gestikulaci, vás výmluvně popohánějí “hlavně už pryč vocaď, za vámi jede další!”.

Mnoho oprav tu probíhá za plného provozu. Jak jsou na tom se statistikou o pracovních úrazech nevím, ale každopádně to vypadá, že stačí - postavit jednu zábranu před kanál, sundat víko a jde se na věc. Další čtyři situaci jistí z povrchu.

Vytvořit dostatek pracovních míst asi pro Čínu nebude žádný problém. Například: Představte si placené parkovací domy. Garáže mají automaty na tisk parkovacích lístků. Papírek vám do auta okénkem podá speciální pomocník na vyndavání lístků z automatu. Je to pro řidiče velice pohodlné. Asi už tušíte, jak to probíhá při výjezdu … Analogicky: Čeká vás další speciální pomocník na zastrkávání již zaplacených účtenek. Za parkování se tu platí asi všude, s výjimkou Ikey :-)

Zato když se vrátíte z letních prázdnin, nestačíte mrkat … z toho dlouhého staveniště s girlandou už brzy bude dálnice! :-)

ps1. Pracovník s kyblíkem odhalil můj záměr příliš brzy a z fotky mi utekl.

ps2. Trochu mě dnes zarazilo, co jsem objevila u našeho vchodu. Nekouříme a ani čínskou kolu nepijeme. Na zahradě nám od včera předělávají celý trávník. Majitel se rozhodl, že kosit nestačí a tak zatím zbagrovali celou zahrádku :-)Autor: Martina Vlasáková
Odkaz:


01

02

03

F51B1977

F51B1989

koste

P1

pracanti2

pracanti4

pracanti5

pracanti6

pracanti7

Semafory2

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_13a5

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_234b

FullSizeRender 37

zz