Asijský deníček: VIETNAM PODRUHÉ -1- (3 minuty čtení)Víte, že ve většině zemí existují pro podpoření cestovního ruchu oficiální slogany na přilákání turistů? Tak například … Česko - Země příběhů - To mě nepřekvapuje, u nás stojí příběh za vším :-D Najdete ho za jogurtem, kávovarem, snad i na dlažební kostce. Když jsem před deseti lety vymýšlela své motto, nepamatuju si, že by slovo příběh bylo tak hojně využívané :-) … Dovolenka na Slovensku - Dobrý nápad, Chorvatsko - Plné života, USA - Všechno na dosah, Made in Italy, Řecko - Vždy klasické, Čína - Jak nikdy předtím … Vietnam - Věčné okouzlení. Docela to sedí, že?


Asijský deníček: VIETNAM PODRUHÉ -1- (3 minuty čtení)

 

Protože Vietnam nám opravdu učaroval. Je tu stále co objevovat a to nejen díky zeměpisné poloze. Se svojí délkou zhruba dva tisíce kilometrů leží ve dvou podnebných pásech, z čehož také vyplývá jeho pestrá rozmanitost.
Základní informace o Vietnamu jsme nakousli už loni … ZDE …, když jsme prozkoumávali jeho severní část.

Jsou tu přátelští lidé. Prodavači i nakupující, rybáři, výletníci, mladí, staří, kolemjdoucí i kolemjedoucí, všichni, když si všimnou, že jsou v mém záběru, ještě mi s úsměvem zapózují. Vietnamské ceny potěší, příjemné únorové počasí zahřeje, elegantní Vietnamky se letmo mihnou před objektivem … Co víc si přát?

Navíc když skvělá vietnamská kuchyně nezklame. Kromě prvotřídní Pho Ga jsem tentokrát vyzkoušela mangový nebo banánový salát, rýžovou polévku, smažené středovietnamské omeletky se sójovými výhonky, krevety v rajčatovo-česnekové omáčce s křupavou cuketkou, kuře s arašídy a kokosovým mlékem a samozřejmě jarní závitky na mnoho způsobů. Všechno delikatesy!

Tentokrát celou naši dvoutýdenní cestu provázela záchranná akce “Baťoh”. Tedy ne, že by nám to nějak výrazně narušovalo dovolenou (od toho má s sebou manžel pracovní telefon :-D ). První baťůžkové podrobnosti budou následovat za moment, jakmile na ně dojde řada. Takže to vezmu popořádku …

Balení zavazadel proběhlo díky osmnácti rokům společného cestování bez problémů, jen Kuba vyrazil do tropů v zimních pohorkách, kterým dal přednost před zřejmě nedostatečně důrazně doporučenými teniskami.

Zapracovat bychom měli také na samotných odletech. Musíme tatínka naučit naší taktice, kdy pustíme do letadla všechny pasažéry před námi, vyhneme se postávání ve frontě u “gejtu”, nastoupíme v poslední vlně a necháme si ujít míhající se kabely nad našimi hlavami a chrchlající cestující deroucí se uličkou kolem. Tato vyčkávají strategie zatím vyvolává u vedoucího našeho zájezdu značnou nervozitu. Co když se nám nikam nevejdou ruksaky!?

Nevadí. Třeba příště. Letíme nejprve do Hanoje, kde se už nemůžeme dočkat kuřecí Pho. Od poslední návštěvy jsem sice své vývary častými pokusy výrazně vylepšila, ale něco tomu pořád chybí. Polévku jsme během přestupu i s dalším kolečkem bezpečnostních procedur skutečně stihli, ale právě zde v restauraci Velká miska započal jeden náš baťůžek svou vlastní pouť …

My jsme vesele pokračovali směrem do středu země. Ovšem v momentě, kdy jsme absenci zavazadla zjistili, některým nálada malinko klesla. Ihned jsme zalarmovali letušky, ty povolaly vysílačkou pozemní personál, ten dohonil zmíněnou restauraci a baťoh byl nalezen. Uff, to byla dobrá zpráva. Stejně jako další, že ho za námi pošlou následujícím letadlem. Máme si zavolat zítra do Ztrát a nálezů v Da Nangu :-D

PokračováníAutor: Martina Vlasáková
Odkaz:


mCollageNaSirku1